Veri Kurtarma

Dijital ortamda bulunan her bilgi (veri) bir hazine kadar değerli. Bu nedenle de, bilgilerin yani verilerin kaybolması, silinmesi veyahut erişilmez olması, firmalar ve kişiler için çok büyük bir problem. Bilgi kayıpları, bilginin değerine göre değişebildiğinden, bir bilginin kaybolması maddi manevi büyük kayıplara yol açmaktadır. Örneğin; bir banka bilgisayarının hardiskinde oluşabilecek bir problem, müşteri kaybına ve itibar kaybına yol açabileceğinden, bankalar, hastahaneler gibi kurumların, bilgisayarlarının yedekleme ve veri kurtarma hizmetlerini üstlenen büyük veri kurtarma ve yedekleme firmaları bulunmaktadır. Data kurtarma yani diğer adıyla veri kurtarma işlemleri, büyük bir titizlik gerektiren ve tecrübe gerektiren işlemler olduğu için, profesyonel bir yardım almanız gerekir.

 

Veri Kurtarma nedir?

 

Bilgisayarınızın harddiskinde oluşabilecek arızalar, silinmeler ve bir çok nedenden ötürü blgilerinize erişim sağlayamazsınız. Hardiskler ise geri dönüşümsüz değildir ve yüksek oranda geri getirebilir bir sistemdir. Diskin bozulması, yanması, yedek alınmadan silinmesi gibi verilerin kaybolma nedeni ne olursa olsun, bu bilgilerin geri getirilmesine veri kurtarma işlemi adı verilmektedir. Veri kurtarma işleminde bir cihaz ya da program kullanılmaz, aksine yazılım ve kodlama ile sorun giderilmeye çalışılmaktadır. Verilerinizin kaybolma nedenini uzmanlar saptayarak buna göre bir çözüm önerisi sunmaktadır, sorunu anlamadan çözüm olmayacağı için mutlaka bir profesyonel ile çalışmakta fayda var.

 

Veri kurtarma hizmetini nasıl alabilirim?

 

Veri kurtarma hizmeti veren birçok kuruluş, teknik servis veri kurtarma işlemlerinizi gerçekleştirse de, bilgilerinizi güvenilir olup olmadığını bilmediğiniz kişilere emanet etmek, risk almak demektir. Kurumsal firmaların gizlilik sözleşmesi gereği yapılan veri kurtarma işlemlerinde, bilgileriniz ve yedekleriniz güvendedir. Bu nedenle, tamirci ya da teknik servisler bilgilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlama konusunda tam hizmet veremeyebilecekleri için, verilerinizi gizlilik çerçevesi içerisinde hizmet veren bir veri kurtarma kuruluşuna emanet etmelisiniz.

 

 Verileriniz sizler için değerli ise, asla bir risk almamalı, referansları olumlu olan veri kurtarma şirketleri ile anlaşmalısınız. Kurumsal Data olarak, hardisklerinizde ve usb aygıtlarınızda oluşabilecek sorunların yol açacağı veri kayıplarınızı, gizlilik çerçevesi içerisinde “geri getirmek” için varız.

UA-96994711-1