Web Design and Mobile Seo

Kasım 20 2018

Web Design and Mobile Seo

 

Dijital Dünyadaki varlığınızı büyütmek, işlerinizi ikiye katlayarak daha çok kazanmak her işletme sahibinin hayalidir. Ancak ne yazık ki bu hedeflere ulaşmanın da bir bedeli olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Bu sebeple rakiplerinizi iyi analiz etmeli, Dijital Dünyadaki Güncellemeleri ve değişiklikleri yakından takip etmeli ve bu değişimlere ayak uydurarak İnternet sitenizi sürekli güncellemeli ve kullanıcı deneyimine önem vermelisiniz.

 

Ancak işletme sahiplerinin gerek zaman, gerek bu konudaki bilgi ve tecrübeleri genelde sınırlıdır bu sebeple doğru Web Tasarım Firması ve Seo Uzmanları ile çalışması gerekmektedir. Bknz: Web Tasarım Firması Seçimi

 

Neredeyse her insanın cebinde akıllı telefon olduğu bir Dünyada yaşıyoruz ve Ticaretin %70 ‘nin Dijital Dünyada gerçekleştiği Arama Motorları tarafından da bilinen bir gerçektir. Bu sebeple Resmi kanallar aracılığı ile Başta Google olmak üzere gelişen bu yeni Dünya düzenine tüm internet sitelerin uyum sağlaması gerektiğini duyurmuşlardır.

 

Bu sebeple zaman içerisinde yayınlanan farklı güncelleme ve algoritma değişikliklerine uyum sağlayacak Web Site Tasarımları yapılmalı ve bu güncellemelere uyum sağlayamayan internet sitelerinin ‘ de yeniden tasarlanması gerektiği aksi durumda ise Arama Motorlarındaki sıralamalarını kaybedeceklerini yapılan güncelleme ve algoritma değişiklikleri ile göstermişlerdir.

 

İnternet sitelerinde görülen alt yapı eksikliği nedeni ile Sadece SEO çalışmaları yetersiz kalıyor bu sebeple Web Site Tasarımı yaptırmadan önce mutlaka göz atmanız gereken bu makaleyi, incelemenizin büyük faydası olacaktır. Bknz: Seo Uyumlu Web Tasarım

 

Web Site Tasarımlarının hem yönetim panelinin, hem de kullanıcı ara yüzünün, Mobil tarafında köklü değişiklikler gerektiren veya bu alt yapıya sahip işletme sahiplerinin yapması yada yaptırması gereken bazı detayları sizler için derledik. Yapacağınız bu değişiklikler SEO Uyumlu Web Site Tasarımı kapsamında olup yeni yaptıracağınız veya var olan internet siteleriniz için ON-PAGE Site içi SEO Çalışmalarıdır.

 

Web Sitenize ait yönetim panelinde olması gereken, Masa Üstü ve Mobil yönetim alanı aşağıda gösterilen şemaya uygun olarak yapılandırılmalıdır.

 

 

Örnek Şemada görüldüğü üzere dikkatli bakıldığın da içerikler aynı ancak Türkçe karakterleri farklı,  bunun amacı mobilde aramalarınTürkçe karakter kullanılarak yapılıyor olması bu sebeple mobil tarafında yapılan bu değişiklik ile Masa Üstü ve Mobil ziyaretçilerini daha stabil ve temiz sayfalara yönlendirmiş ve mobil kullanıcılara biraz daha önemsemiş oluyoruz.

 

Not: Yukarıda belirtmiş olduğumuz işlemi yapmak için sayfaların kopyalanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ufak bir yazılım eklentisi ile kolayca yapılabilecek olan bu çalışma için tarafımıza mail atarak veya firmamızı arayarak ücretsiz olarak destek ve yardım alabilirsiniz. Bknz: İletişim

 

Sadece Anahtar Kelimelerinizde, Meta Açıklamalarınız değil kısaca web sitenizin dip köşe her alanını Mobil ve SEO uyumlu hale gelmesi için ufak dokunuşlar yapmak sizi Arama Motorlarında uçuracaktır.

 

Mobil ziyaretçiler için farklı kullanıcı deneyimleri yaşatmak adına biraz daha teknik detaylara inmek ve ufak adımlar ile ilerleyip büyük işlere imza atmak gerekir.

 

 • Daha Az HTTP İsteği ( Mobil Cihazlar Masa Üstüne Göre Daha Düşük Ram, Cpu ve Ekran Kartlarına Sahiptirler.)
 • Düşük Çözünürlükte Görsel Kullanın( Mobil Cihazlar Masa Üstüne Göre Düşük Bant Genişliği ve Ekran Çözünürlüğüne Sahip)
 • Masa Üstün Kullanıcılarına Sunduğunuz İçeriğin Tamamını Mobilde Göstermeniz Gerekmez İçerikleri Minimize Etmeye Çalışın
 • Pop-Up Kullanmaktan Kaçının
 • Yazı Fontlarınız 12Px ve Üstü Olarak Belirleyin
 • Masa Üstü ve Mobil için İçeriklerinizin Aynı Kaynaktan Verilmiş Olmasına Dikkat Edin Kopya İçerik Durumuna Düşmeyin
 • Masa Üstü ve Mobil Arasındaki iki URL İlişkisini CANONCİAL ve ALTERNATE olarak bildirin
 • Soft 404 hata sayfalarını Alternatif Eş Değer Sayfalara Yönlendirin.
 • İnsan Parmağı İçin Standart Olarak Kabul Edilen Dokunma Ölçüsü 48 Dp (9 Milimetre) olarak Kabul Edilmektedir.
 • İki Hedef Arasındaki Minimum Standart Boşluk 8 Dp (1.5 Milimetre) Olarak Kabul Edilmektedir.
 • Mobil İçin Ayrı Banner Alanı Kullanın Hem Çözünürlüğü Optimize Edin Hem De Mobil Ziyaretçilere Farklı Kullanıcı Deneyimleri Yaşatın.
 • Bannerler üzerine Metin Olarak Anahtar Kelimelerinizden Oluşan Slogan Ekleyin.
 • Masa Üstü ve Mobil Ara Yüzü Aynı Renklerden Oluşmalı Ziyaretçilerin Kafası Karışmamalı.

 

Yukarı birkaç örnek ile belirtmiş olduğumuz örneklerde mobil için yapılması ve kaçınılması gereken bazı maddeleri sıraladık bu sebeple Kurumsal Web Sitesi Tasarımı yaptırırken standart bir Web Site Tasarımın’ dan fazlası gerekmektedir. Yukarıda belirtilen çalışmalara ek olarak SEO çalışmalarınıza ışık tutacak Web Site Tasarımın ‘ da olması gereken SEO alt yapısı ve Site İçi Optimizasyonlar için Bknz: Web Tasarım Özellikleri

 

Yaptıracağınız Kurumsal Web Site Tasarımı Arama Motorları tarafından fazlası ile önemsenmektedir.  Sadece sitenizin ara yüz tasarımı değil Alt Yapısı, Mobil ve SEO Uyumu, Arama Motorlarındaki sıralamanıza en büyük etkendir.

 

Bu sebeple yaptıracağınız internet sitesinin sadece fiyatına ve ara yüz tasarımına aldanmayın kullanılacak olan Teknoloji Alt Yapısını, Mobil ve SEO ile uyumu hakkında, bilgi ve paranızın tam karşılığını alacağınız Web Tasarım Firmaları ile çalışın .

 

Bknz: Web Tasarım ve Seo Süreci

Bir Web Sitesinden Daha Fazlası.

 

Name and Surname

×