Web Tasarım Standartları
22 Mayıs 2018, Salı 19:31:44

 

Googlenin Kırmızı Çizgileri

 

Her Firma Web Sitesi yapabilir Peki,  her yapılan web sitelerini Google dikkate alır mı ?

Bu sorunun cevabı hayır tabi ki !

 

Peki firmalar neye göre, hangi standartlara göre web sitesi yaptırmalı gelin bu sorunun cevabına beraber bakalım.

Günümüz ‘ de yüzlerce firma farklı teknikler ile web tasarım hizmetleri vermektedir, bazı firmalar kendi yazılımlarını, bazı firmalar da hazır şablon kullanarak web sitesi inşası yapmaktadır.

İş de tam burada daha yolun başında Google ‘ nin kırmızı çizgileri beliriyor, Web Tasarım Firması Bulmak kolay, ancak doğru olan Google Standartların ‘ da bir web sitesi yapan firmayı bulmaktır. Peki Google nin web siteleri için belirlemiş olduğu  Standartlar nedir ? Hemen aklınıza Mobil Uyumlu Web Siteleri gelmesin çünkü sadece her mobil uyumlu web sitesi , Google standartların da değildir.

 

 

HTML5 Standartları

 

Firmanız için yaptıracağınız kurumsal web sitesi ‘ nin kod yapısı dinamik ve HTML5 Standartların ’ da tüm tarayıcılar ile uyumlu olmalıdır bu kelimeler belki size uzak olabilir ancak yaptıracağınız web sitesinin ölü yatırım olmaması ve paranızın boşa gitmemesi için bazı ufak terimlere hakim olmalısınız.

Web Siteniz kesinlikle bir yönetim paneline hakim olmalıdır, web sitenizi güncel tutabilmeniz için ve kolayca bilgi ve veri girişi yapabilmeniz adına yönetim paneli gerekmektedir. Google web sitelerinin illa yönetim paneli olmasını şart koşmamıştır ancak, internet sitelerin sürekli güncel ve aktif olması gerektiğini bildirmektedir. Bu sebeple yaptıracağınız web sitesinin mutlaka bir yönetim paneli olmalıdır.

 

Web Sitelerinin Yönetim Paneli Avantajı

Yaptıracağınız web sitesinin yönetim panelinin olması size, kendi Firma bilgilerinizi, Ürünlerinizi, Video ve Duyurularınızı gibi bir çok seçeneği kimseye bağlı olmadan kendi kendinize ekleyebileceğiniz anlamına gelir ve sitenizi güncel tutmak tamamen artık sizin elinizde demektir.

 

 

Kod Yapısı & Optimizasyon

 

Şimdi size bahsedeceğimiz bazı örnek kod yapıları bir sitenin olmazsa olmazı demirbaşı ‘ dır.
Ancak son kullanıcıyı yani web tasarımı yaptıracak olan firmalar genel de buna dikkat etmez, Fakat bu kod yapısını sorgulatacak bir üçüncü şahıslardan bilgi almanızı şiddetle öneriyoruz, aksi halde Google, web sitenizi tanıyamaz ve içeriğinin ne olduğunu hangi konuda hizmet verdiğinizi anlayamaz bu sebeple de  internet siteniz ismi sadece kartvizit üzerinde kalır, müşterilerinizin internet ‘ de sizi bulmasının ihtimali bile olamaz

 

 • H1,H2,H3 Etiketleri olmalı
 • Css (stil) ve Js (JavaScript) kodları site dışarısından çağırılmalı ve sıkıştırılmış olmalı ayrıca sitenizin kısa kod yapısı olması web sitenizin de hızını arttıracaktır.
 • Url link yapısı içerisinde “_.,&” gibi vs karakterler olmamalı
 • Sosyal Medya Tagları yerleştirilmiş olmalı
 • Sitenizin dışına çıkan (facebook, Twitter vs.) tüm linkler NoFollow olmalıdır.
 • Sitenize Google Analytics kodu eklenmiş olmalı
 • Banner ve diğer tüm görsellerin Title, Açıklamaları olmalıdır.
 • Web Sitenizin Robots.Txt dosyası olmalı
 • Web Sitenizin Sitemap.xml dosyası olmalı
 • Web Sitenizin TR Dil kodu eklenmiş olmalı
 • Web Sitenizin her sayfa için ayrı ayrı oluşturulmuş Açıklama ve Anahtar Kelime Giriş Kodları Eklenmiş Olmalı
 • Sitenizin Favconu eklenmiş olmalı
 • Flaş ve İFrames Kullanılmamalı
 • Gzıp Sıkıştırma Yapılandırılmış Olmalı
 • W3C Uyumlu Olmalı
 • Karakter Kodu UTF-8 Olarak Belirtilmeli


 

 

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Web sitelerinin olmazsa olmazı artık Mobil Uyumlu Web Siteleri, mobil uyumlu siteler artık neredeyse her web tasarım firması tarafından yapılmakta olduğundan bu konuya derinlemesine girmeyeceğiz fakat web sitesi tasarımı yaptıracak olanlar için, bu konuda diye bileceğimiz en önemli madde Google ‘ nin Mobil Uyumlu Web Sitelerin ‘ den kastı yaptıracağınız web sitelerin kullanıcı dostu Responsive olmasıdır, yani ister cep telefonundan ister tablet den ister tv ‘ den erkan boyutu, cihazların adı ve özelliği fark etmeksizin internet sitenizin bu cihaz ve ekranlara tam uyumlu olmasını istemesidir.

 

Seo Uyumlu Web Tasarım

Yaptıracağınız web sitenin mutlaka Seo (Search Engine Optimization Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir)   uyumlu olması gerekmektedir. Seo uyumlu web Tasarım hakkında ki bilgiyi bu linke tıklayarak diğer makalemiz de bulabilirsiniz.

 

 

Web Hosting

Hosting ( bir web sitesini internet ‘de yayınlanmak için kullanılan sunucu) Web Sitelerimizi barındırdığımız sunucu alt yapımız ile de Google’ nin belirlemiş olduğu bazı standartlar mevcuttur. Örneğin Türkiye ‘ de hizmet veren bir firmaya ait sunucunun Türkiye de olmasını ister bunun birden çok haklı sebepleri vardır, Google nin firmanızın , yada web sitenizin hangi Ülke ‘de  hizmet verdiği, ve kullanıcıların internet sitenizle olan etkileşimidir,

Ayrıca Web Hostinginize tanımlı ip adresinize SSL Güvenlik sertifikasının tanımlanmış, sunucununuz donanımı ve internet hızının iyi, gerekli spam ve diğer güvenlik önemlerinin alınmış, blockliste girmemiş temiz ip adresleri üzerinden yayın yapınızı istemektedir.

 

 

UA-96513498-2